
Såvel lærlinge som lærepladser er en mangelvare i dagens Danmark.. Den udfordring vil ALBOA være med til at løse, og derfor underskrev ALBOAs byggechef, Niels Eilersgaard, onsdag den 29. november en samarbejdsaftale med Henrik Lindved Bang, direktør i Bygherreforeningen.
Formålet med samarbejdsaftalen er at sikre, at der i fremtiden er minimum 14 procent lærlinge på ALBOAs mange byggesager. Det skal ske via klausuler i kontrakterne med de håndværkere, som ALBOA vælger til at udføre arbejdet, forklarer Niels Eilersgaard.
’For ALBOA er samarbejdsaftalen et forsøg på at udvise rettidig omhu. Vi har i de kommende år renoveringer for over en milliard kroner, og vi oplever, at det er svært at finde unge mennesker, som er interesseret i at begynde på en håndværkeruddannelse. Samtidig oplever vi også, at der inden for nogle fag er mangel på lærepladser til de unge mennesker.’
Samarbejdsaftalen løber frem til 31. juni 2024.